Bu tarihte kuyumcular ana baba gününe dönecek… Selçuk Geçer altın sahiplerini erkenden uyardı

İsrail ve Filistin arasındaki yaşanan çatışmaların bölge ülkelere sıçrama riski günden güne azalırken, risk faktörünün düşüyle birlikte altın fiyatlarında da dikkate değer bir geri çekilme yaşanıyor.

Altın fiyatlarının ne kadar düşeceği merak konusu olurken, ekonomi piyasalarının uzman ismi Selçuk Geçer, yatırımcılara seslenerek altın için önemli uyarılarda bulundu.

Kısa vadede geri çekilmelerin devam edeceğini belirten Geçer, ons tarafında 1880 dolara kadar düşüşlerin muhtemel olduğunu hatırlatarak altın yatırımcısına “paniğe kapılmayın” mesajı verdi.

Uzman isim, altın tarafında orta ve uzun vadeli yükseliş beklentisinin güçlü bir şekilde kendini koruduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

ALTIN BİR DÜŞECEK İKİ YÜKSELECEK

“Altın fiyatlarında yakın gelecekte biraz daha geri çekilme bekliyorum. Ons tarafında 1880 dolara kadar düşülebilir. Gram altın için konuşmuyorum çünkü gram altın/TL paritesi daha çok dolar etkisiyle sabit kalacaktır.

ALTIN 2024’TE 2500 DOLARI GEÇECEK

Altında kısa vadeli geri çekilme, orta ve uzun vadede yaşanacak rekorları perdelemiyor. Bakın ben orta vadede kesinlikle ons tarafında 2500 dolar seviyelerini bekliyorum.

Ancak kısa vadede belki birkaç ay içerisinde biraz fiyat düzeltmeleri ve geri çekilmeler göreceğiz. 1800’lü seviyeler yeniden görülür ama buralar alım fırsatı olacaktır. Günlük al-sat işlerinden uzak durun. Alacaksınız ve yatıp bekleyeceksiniz uzun süre boyunca.

Altının gelecek yıl çok sert yükseleceğine hiçbir şüphem yok. Muhtemelen Bitcoin dışındaki tüm yatırım araçlarını da getiri bakımından gelecek yıl sollayacaktır.

BU TARİH ALTININ KADERİNİ YENİDEN BELİRLEYECEK

Altın için birçok kez tarih paylaşılmış olsa da, Fed’in gelecek toplantısında faiz artırımına yönelik beklentinin yüzde 0’a kadar geri çekilmesi aslında dananın kuyruğunun ne zaman kopacağını bize gösteriyor.

Gelecek haftalarda küresel bir kriz çıkmazsa, yeni bir jeopolitik risk yaşanmazsa ve her şey olması gerektiği akışında ilerlerse 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak Fed toplantısından tekrar faizleri pas geçme kararı çıkacak ve bu 3 ay üst üste Fed’in tutumunda değişiklik yapmaması anlamına gelecek.

O TARİHTEN SONRA HERKES ALTINA HÜCUM EDECEK

Piyasalar bu hamleyi, bu iş buraya kadar artık faizler artmayacak ve uzun bir süre bu seviyede kalacak şeklinde yorumlar. Kaldı ki, bu şekilde düşünmeleri şimdiden pozisyon almalarının yolunu açıyor. Altın, 13 Aralık’tan 31 Aralık’a kadar olan kısa sürede öyle sert yükselişler yaşayabilir ki, kuyumcuları ana baba günü gibi görürsek şaşırmayın.

Bu kısa vadeli düşüş söylentimi gram altın tarafında değerlendirmemek gerekiyor. Orada yaşanan dolar kurundaki artışlar, ons taraflı düşüşleri dengeliyor ve yatay bir hareket izlemeye devam ediyoruz ancak gelecek yıl hem döviz tarafındaki tırmanış sürecek hem de ons artmaya devam edecek bu da gram altında çift kollu bir yükseliş anlamına geliyor.

BORSA İSTANBUL KASIM AYINDA 7 BİN PUANA KADAR DÜŞECEK

Borsa İstanbul 7500 altına düşüyor sonra yükseliyor. Buralar dip seviyeler bence. Hele ki ABD ve dünya tarafında SWAP piyasaları artık faizlerin artırılmayacağını fiyatlıyorsa iş ciddi.

Borsa tarafında da en fazla 7 bin puana kadar düşüş görülebilir. Ralli falan olmayacak, aşağı yönlü dengeleme sınırlı olacak ancak sonrasında Borsa İstanbul’u baskılayabilecek bir şey yok. Özellikle bu yıl olduğu gibi, 31 Mart seçimlerinden sonra borsa tarafında eşi benzeri görülmemiş bir yukarı yönlü harekete şahit olabiliriz.

DOLAR 31 MART SONRASINDA 60 LİRAYA ULAŞABİLİR

Dolar 45 TL dediğim zaman o benim hissiyatım, arzum ya da beklentim değil. O benim enflasyon hesaplaması ile bulduğum bir oran. Dış ticaret, cari açık, ihracatçının rekabet ortamı ve onlarca veriye baktığınızda hepsinde dolar/TL paritesi 45 liraya ulaşıyor.

Bundan 4-5 ay sonra bence dolar kuru 60 lira olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x