Erdoğan, Kızılcahamam’da belediye başkanlarıyla “Strateji Kampı”na giriyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında, AKP’li belediye başkanlarını Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bir araya getirecek. Bu strateji kampının ana gündemi, Mart ayında gerçekleşen yerel seçimlerde yaşanan yenilginin derinlemesine analiz edilmesi ve 2028 genel seçimleri için yol haritasının çizilmesi olacak. Kampta, seçimlerde yaşanan oy kayıplarının nedenleri ve bunların üstesinden gelmek için alınabilecek önlemler masaya yatırılacak.

Genç seçmenlerin partiden uzaklaşma nedenleri

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu‘nun aktardığına göre, kampın odak noktasında genç seçmenlerin partiden uzaklaşma sebepleri büyük bir yer tutuyor. Ekonomik sıkıntılar, emeklilerin geçim problemleri gibi konuların yanı sıra, gençlerin siyasi tercihlerinde özgürlüklerine büyük önem vermesi ve AKP’nin bu konudaki politikalarının gençler tarafından yeterince özgür bulunmaması eleştirileri öne çıkıyor. Gençlerin, özellikle AKP’nin iktidara geldiği ilk yıllarda doğanların, partinin politikalarını ve Türkiye’nin diğer partiler tarafından nasıl yönetildiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları, ve bu yüzden de muhalefet partilerinin gençler üzerindeki etkili propaganda çalışmalarına daha açık oldukları belirtiliyor.

CHP’nin gençler arasındaki popülaritesi

Toplantının bir diğer önemli noktası, CHP’li belediyelerin gençler arasında popüler olmasının sebeplerinin deşifre edilmesi olacak. CHP’li belediyelerin kültür sanat aktiviteleriyle gündeme gelmesi ve gençler tarafından “özgür ve eğlenceli” olarak algılanması, AKP’nin gençlere yönelik politikalarında değişiklik yapılmasını gerektirebilir. AKP’nin daha ataerkil ve geleneklere bağlı olarak görülmesinin gençler arasında nasıl bir tepki yarattığı ve bu algının nasıl yönetileceği kampın kritik konularından biri olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x