Kripto Para Uzmanları Gözlerini Onlara Dikti! Altcoin Sezonu Başlıyor…

Bir dönem kapanırken, bir başkasının kapısını aralıyor olabilir mi? Bitcoin’in halving’e kadar neler yaşayacağı ve bugün Bitcoin (BTC) alanların önümüzdeki 10 yıl içinde ne kazanacağı konularını tartışan küresel uzmanlar, şimdi de altcoinlere yöneliyor. Dünya Gazetesi’nden Emre Ergül’ün haberine göre, ünlü kripto para analiz şirketleri, altcoin fiyatlarıyla ilgili gelecek yıllara dair raporlar üzerine raporlar yayınlamaya başladı.

“ZAMAN GÖSTERECEK”

CryptoQuant’ın en iddialı çıkışıyla, “Altcoin sezonu başlıyor!” Şirket analistleri, Ethereum (ETH) gibi Bitcoin’den sonra gelen en ünlü kripto para biriminin göstergelerinde ortaya çıkan bir trende dayanarak, “kripto para birimi sektöründe yakın zamanda bir altcoin sezonunun olabileceğine” dikkat çekti.

Analistlerin yorumu şu şekilde: “ETH’nin son zamanlarda türev piyasası sözleşmelerine Bitcoin’den daha fazla ilgi gösterdiği gözlemleniyor. Bu durumun arkasındaki itici faktörlerden biri, varlığa ilişkin spot borsa işlemlerine dayalı fonların (ETF’ler) onaylanmasıyla ilgili haber döngüsü olabilir.

Son dönemde Ethereum’un Bitcoin’den daha fazla spekülatif ilgi görmesiyle birlikte, sözleşme açan kullanıcıların daha yüksek kaldıraç oranlarına girmesiyle artan riskler de gözlemleniyor. Ethereum’un fiyatı mevcut aralıkta konsolidasyonunu sürdürürse, altcoin sezonunun beklenenden daha erken başlaması muhtemeldir. Bu trend değişikliği dikkate alındığında, yakın gelecekte piyasalardaki gelişmelerin nasıl olacağını zaman gösterecektir.”

“ÜÇ KATINA ÇIKACAK”

Son iki hafta içinde alternatif kripto para birimlerinin kolektif piyasa değerinin %10’dan fazla artarak 1.1 trilyon dolara yükselmesine dikkat çeken AMBCrypto, Trader Tardigrade’e göre sektördeki bu yükseliş, altcoin piyasa değerini potansiyel olarak “üç katına” çıkarabilir.

15 TRİLYON DOLAR İDDİASI

Rekt Capital analistlerinin, altcoin piyasa değerinin geçtiğimiz Nisan ayının başından bu yana en yüksek haftalık kapanışını kaydetmek üzere olduğunu belirterek, “Böyle bir hareket, piyasada hakim olan yükseliş hissini doğrulayabilir ve muhtemelen altcoinler genelinde hızlı fiyat artışlarının damgasını vurduğu yeni bir alt sezonu tetikleyebilir” yorumunu yaptıklarını aktardı. MN Trading’in kurucusu Michaël van de Poppe ise, “Toplam piyasa değeri mevcut rakamlara göre yüzde 450 artışla 15 trilyon dolara çıkabilir” diyerek, yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatıyor.

KRİPTO PİYASASINI ENDİŞELENDİREN TRANSFER

Kripto para piyasası, 10 yıl önce iflas eden Mt. Gox borsasına ait cüzdanlarda yaşanan hareketliliğin ardından sert düşüş kaydetti. 2011’de siber saldırıya uğrayan ve 2014’te iflas eden Japonya merkezli Mt. Gox borsasına ait cüzdanlar harekete geçti. Borsaya ait cüzdanlardan 7.2 milyar dolarlık 107 bin Bitcoin transfer edildi. İşlemler, Mt. Gox’un soğuk cüzdanlarında 5 yıldan daha uzun süre sonra yaşanan ilk hareketlilik oldu. Ardından kripto piyasası kırmızıya büründü. 70 bin 700 dolara kadar yükselen Bitcoin, yüzde 5’e yakın düşüşle 67 bin 400 dolara kadar geriledi. 4 bin dolar sınırında seyreden Ethereum ise 3 bin 820 dolara düştü.

107 BİN BİTCOİN NEDEN TAŞINDI?

Kripto piyasasında Mt. Gox transferleri, borsanın alacaklılara yapacağı geri ödeme planının bir parçası olarak yorumlandı. Mt. Gox’un kayyumu, tasfiye süreci ilerledikçe alacaklıların 31 Ekim’e kadar temel, ara ve erken toplu ödemeleri görmeleri gerektiğini söylemişti. Geri ödeme planı kapsamında ocak ayında alacaklıların kimlik doğrulama süreçleri başlamıştı. Mt. Gox’un 127 bin alacaklıya 9.4 milyar dolar değerinde Bitcoin borcu olduğu belirtiliyor.

2025, SOL’UN YILI OLUR MU?

Küresel analistlerin işaret ettiği bir diğer kripto para da Solana (SOL). Bazıları “2025, Solana’nın yılı olacak” tahminlerini yayınlarken; birçok şirket SOL analizlerini öne çıkarmaya başladı. Onlardan biri de Changelly… Şirket, dün 167 dolar bandında işlem gören SOL’un 2025’te 300 doları zorlayacağına inanıyor: “Solana’nın geçmiş yıllara ait fiyatları incelendiğinde, 2025 yılında Solana’nın minimum fiyatının 253.69 dolar civarında olacağı varsayılıyor. Beklenen maksimum SOL fiyatı 303.20 dolar civarında olabilir. Ortalama olarak, işlem fiyatı 2025 yılında 260.87 dolar olabilir.”

“DOGE, 0.30 DOLARI GÖRECEK”

Lakabı The Crypto Dog… X’te 784 bin takipçisi var. 2011 yılından bu yana kripto paralarla ilgili yaptığı isabetli tahminleriyle tanınıyor. The Crypto Dog’un yeni öngörüsü Dogecoin (DOGE) ile ilgili: “Yüzde 78 prim yapacak, 0.30 doları görecek.” Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk’ın da açıkça destek verdiği DOGE, dün 0.16 dolar bandında işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x