Mehmet Metiner: Erdoğan’ı Kürtsüz bırakma operasyonu var, “Ak Parti’nin Kürtleri” başka yerlere savruldu

T24 Haber Merkezi

Yeni Şafak yazarı ve eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Erdoğan ve AKP’nin “Kürtsüz bırakılmak istendiğini” iddia ederek, “Yeni bir çözüm sürecinden bahsetmiyorum. Ama yeni bir Kürt politikası olmazsa olmaz bir öneme sahip” dedi. “Ak Parti ilk kurulduğunda Kürtlerin desteği çok büyüktü. Zaman içerisinde bu destek azaldı” tespitinde bulunan Metiner, “Ak Parti’nin Kürtleri” diye tanımladığı Kürt seçmenin 31 Mart yerel seçimlerinde başka bir yönelime savrulduğunu yazdı. 

Metiner, “Erdoğan’ı/Ak Parti’yi Kürtsüz bırakma operasyonu” başlıklı yazısında, Kürt seçmenin bir kısmının Hüda-Par’a, bir kısmının YRP’ye, az bir kısmının da CHP’ye kaydığını ifade etti.

“DEM Parti’nin ideolojik nedenlerle Erdoğan karşıtı cepheye Kürtleri stepne etme politikasına İmamoğlu’nun siyasi ve taktiksel nedenlerle kucak açan politikası eklenince 31 Mart seçimlerinde farklı bir tablo ortaya çıktı” diyen Metiner, “Kürtlerin asıl tercihi olması gereken Erdoğan, görünen o ki giderek Kürtsüz bırakılmak isteniyor” görüşünü dile getirdi. 

“Sözümün burasında içimizden o birilerinin ‘Kürtler daha ne istiyor? Neleri eksik ki?’ diye soracağını biliyorum” öngörüsünde bulunan Metiner, “AK Parti’nin kurucu ruhuna ve misyonuna ters bu soru veya sorgulamanın kendisi bile Reis’i/AK Parti’yi Kürtsüz bırakmak isteyenlerin değirmenine su taşıyor” şeklinde yazdı. 

“Terörle mücadelede güvenlik politikaları ne kadar gerekliyse içeride Kürtlerimizi her anlamda kazanmaya yönelik yeni bir siyasi aklın devreye alınması da o kadar gerekli” diyen Metiner, Erdoğan’ın Erbil ziyaretinin her bakımdan önemli olduğunu kaydetti.

Kürtlersiz bir bölgesel denklemin artık kurulamayacağı tespitinde bulunan Metiner, “O yüzden bölgeye dair yeni bir devlet politikasını acilen devreye almak gerekir. Sadece Erbil üzerinden değil Erbil’in etki alanı içindeki Suriye’deki Kürtleri de denkleme dâhil edecek yeni bir pozisyon üretmek gerek” ifadelerini kullandı. 

Metiner, yazısını, “Erdoğan’ı/AK Parti’yi Kürtsüz bırakma veya bu ülkenin Kürtlerini Erdoğan’dan kopartma oyunu acilen bozulmazsa yarın dizimizi döveriz, biline!” satırlarıyla sonlandırdı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x