Milli yas evlatlarımızdan esirgendi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yaşamını yitirmesi dolayısıyla Türkiye’de bir günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi. İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümü nedeniyle ilan edilen milli yasın, vatanları için hayatlarını feda eden şehitlerden esirgenmesi kamuoyunu ayağa kaldırdı.

YAS KARARINI TANIMAM

DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Mustafa Kemal Atatürk ve Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devletine düşman olana yas tutmam, milli yas kararını da tanımam” dedi. Enginyurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Askerimiz, polisimiz şehit olurken, Soma’da, Amasra’da, İliç’te, Çorlu tren kazasında insanlarımız ölürken milli Yas ilan etmeyenler. İran Cumhurbaşkanı öldü diye 1 günlük yas ilan ettiler. Tek kelimeyle yazık ki yazık.’’

Yenilik Partisi lideri Öztürk Yılmaz da “İran rejiminin savunucusuna ulusal yas ilan etmek, o rejime karşı yıllardır mücadele eden İran halkına da hakaret etmektir” ifadesini kullandı. Çorlu tren kazasında yaşamını yitiren 25 kişiden biri olan 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz, “Evlatlarımız öldüğünde, ertesi gün başkanlık kutlaması yapanlar, bugün İran Cumhurbaşkanı için milli yas ilan ediyor” yorumunu yaptı.

Şahsımın kafasına göre milli yas ilan edilmez

Türkiye’nin milli yas ilanına en sert tepkilerden biri Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’den geldi. Muharrem İnce’nin çarpıcı paylaşımı şöyle:

2023 depreminden sonra KKTC, Kosova, Bangladeş, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya yas ilan etti, İran etmedi.

2014 Soma faciasından sonra KKTC ve Pakistan yas ilan etti, İran etmedi.

2015’te Süleyman Demirel öldü, 1993’te Turgut Özal görevi başında öldü, etmedi.  İran sadece kendi kayıpları için yas ilan eder. Başka ülkelerde olan biten hiçbir olayda ilan etmez. Milli yas, gerçekten halkın büyük bölümü tarafından yas tutulacak durumlarda ilan edilmelidir, şahsımın kafasına göre değil.

ULUSAL YAS İLAN EDİLMEDİ

3 Ekim 2008’de Hakkari’deki hain PKK saldırısında 15 şehit verdik, milli yas ilan edilmedi.

■ 5 Ağustos 2012’de Hakka­ri’de PKK’nın saldırısında 8 şehit verdik, milli yas ilan edilmedi.

6 Eylül 2012’de Afyon’daki korkunç patlamada 25 şehit verdik, milli yas ilan edilmedi.

■ 18 Eylül 2012’de Bingöl’de PKK’nın saldırısında 10 şehit verdik… Milli yas ilan etmediler

10 Kasım 2012’de Siirt’te heli­kopter kazasında 17 şehit ver­dik, milli yas ilan edilmedi.

■ 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı’da hain bombalı saldırıda 52 şehit verdik, milli yas ilan edilmedi.

2013’te Reyhanlı saldırısında 52 kişi öldü, milli yas ilan edilmedi.

■ 2017’de IŞİD’in Reina saldırı­sında 39 kişi katledildi, milli yas ilan edilmedi.

2020’de İdlib’de 33 Mehmetçik şehit edildi, milli yas ilan edil­medi.

■ 2023’te Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekatında 12 askerimiz şehit oldu, milli yas ilan edilmedi.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve helikopter kazasında hayatını kaybedenler için bir günlük milli yas ilan edilmesinin ardından önceki gece yarısından itibaren bayraklar yarıya indirildi. 

SÖZCÜ, milletin hissiyatına sözcü oldu

Türkiye, Kuzey Irak ve Suriye’de bölücü örgüt PKK’ya yönelik sürdürülen sınır ötesi operasyonlarda çok sayıda evladını kaybetti. AKP iktidarı bu felaketlerin birçoğunda evlatlarımız için milli yas ilan etmedi. SÖZCÜ, iktidarın tepki çeken tavrını sık sık manşetlerine taşıyarak milletin sözcüsü oldu.

İRAN AĞLIYOR

Milyonlarca İranlı, ölen Reisi için gözyaşı döküyor. İlk cenaze töreni dün Tebriz’de yapıldı. Yarın Meşhed’te defnedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x